kahvaltı masalarında çeşit çeşit reçeller bulunur.. herkes zevkine göre farklı tatlar tercih eder.. hatta son yıllarda daha önce hiç görmediğimiz tatların reçelleri yapılıyor.. marketlerde birçok markanın reçelleri var.. ama biz ailece ev yapımı reçelleri tercih edenlerdeniz.. anneannemin reçel yapımı konusundaki engin bilgileri hepimize ulaştı.. kayısı, turunç, çilek, ayva, portakal, gül, incir, vişne ve daha birçok reçeli ve marmelatı evde yapıyoruz.. annemin en çok yapmayı tercih ettiği reçel incir, dayımların en sevdiği ise ayva reçelidir.. hepsi çok lezzetli ve hafif oluyor.. mevsimlerine göre hepsinin tariflerini vermeye çalışacağım.. ama en son yaptığımız ve tam mevsiminde olan portakal reçeliyle başlamak istiyorum.. geçenlerde gözümün önünden portakal reçeli geçti.. şimdi reçellerimiz kavanozlarda.. biz reçelleri büyük ölçüde yaparız ve ailede herkese birer kavanoz verilir.. biz genelde suyu değil, tanesi bol reçelleri seviyoruz.. heleki yazın  yapıyorsak terasa koyup güneş ışığında günlerce pişmesini bekliyoruz.. böyle yapılan reçelin tadı hiçbiryerde yok.. ama kışın da kısık ateşte pişiriyoruz.. portakallarımızı aldıysak reçelimizin yapımına başlayabiliriz:))

portakal-reçeli

Malzemeler;

6 tane büyük boy portakal (3 tanesinin suyu ve diğer 3 tanesinin bütünü kullanılır)

1 kg şeker

1 tatlı kaşığı limon tuzu

portakal-reçeli

Yapılışı;

3 tane portakalı yıkıyoruz.. 3 kere arka arkaya haşlayıp suyunu döküyoruz.. 3. kez haşlayıp suyunu döktükten sonra portakallarımızı soğuk suyun içine atıyoruz.. 1 gün boyunca suyun içinde duracak ama sık sık bu suyu değiştirmemiz gerekiyor.. sonra süzüp portakallarımızı 1 gece de buzdolabında bekletiyoruz.. portakallarımızı istediğimiz büyüklükte doğruyoruz.. şekerimizi tencereye koyuyoruz ve üzerine 3 portakalın suyunu sıkıp döküyoruz.. (sıkacakta kalan meyve posalarını da reçelimize ekleyebiliriz) şeker ve portakal suyunu ocağamıza koyuyoruz.. kaynadıktan sonra 5 dk bekliyoruz ve dilimlediğimiz portakalları ekliyoruz.. orta ateşte 1,5 saat kıvamı tutana kadar pişiriyoruz.. ocaktan almadan 5 dk önce 1 tatlı kaşığı limon tuzu koyuyoruz.. ocaktan alınca kapağı kapalı olarak 1 gece bekletiyoruz.. ertesi gün kavanozlarımıza koyuyoruz..

not: Pişerken kıvamının olup olmadığını anlamak için 1 tatlı kaşığı alıp buzdolabına koyabiliriz, kıvamını alıp almadığını anlarız..

Afiyet olsun..

Yazar

1 Yorum Var

Yorum Yaz