yoğurt çok severim ve gün içinde 2-3 kase yoğurt mutlaka yerim.. benim için sofraların vazgeçilmezidir.. her türlü yemeğin yanında yiyebilirim ve çoğu mezeyi yoğurtlu yaparım.. bu yüzden en sağlıklı evde kendi yoğurdumu yapmak diye düşündüm ve denedim.. yapılması çok kolay ve bir kere yapmaya başlayınca vazgeçemiyorsunuz.. artık sürekli kendi yoğurdumu yapıyorum.. evde yaptığımız yoğurtlar daha çabuk sulandığı için meze yapacağım zaman süzme yoğurt yapıyorum.. bunun için yoğurdumu bir gün önceden bekletiyorum.. içinde hiçbir katkı maddesi olmadığını bilmek beni rahatlatıyor.. 2 litre sütten yaptığınız yoğurt 3-4 gün yetiyor.. sulandığı zaman suyundan da yoğurtlu bir çorba yaparsanız harika oluyor:))

evde-yoğurt-yapımı

Malzemeler;

2 litre günlük süt

4-5 tepeleme yemek kaşığı yoğurt yada 2 küçük prebiyotik yoğurt

Yapılışı;

büyük bir tencereye sütümüzü döküp ocağa koyuyoruz.. parmağımızın içinde dayanabileceği en son dakikaya kadar ısıtıp altını kapatıyoruz.. içine yoğurdumuzu koyup karıştırıyoruz.. tenceremizin kapağını iyice kapatıp tencereyi battaniyeye sarıyoruz.. ve sıcaklığını koruyabileceği bir yerde (ben kaloriferin yanında bekletiyorum) 5-6 saat bekletiyoruz.. sonra tenceremizin kapağını açıp dolapta birkaç saat beklettikten sonra tencerenin kapağını kapatıp tekrar buzdolabına koyuyoruz.. 1 gün sonra tüketirsek daha iyi olur.. yoğurdumuz iyice kıvamını almış olur..

süzme-yoğurt-yapımı

Süzme Yoğurt Yapmak İçin;

Bir süzgecin içine tülbent yayıyoruz ve süzgecimizin altına bir kap koyuyoruz.. istediğimiz kadar yoğurdu tülbentin üzerine koyuyoruz ve bir kapak kapatıyoruz.. buzdolabında 1 gün bekletiyoruz.. yoğurt suyunu aşağıdaki kaba akıtacaktır.. tülbentin üzerine ise süzme yoğurt kalacaktır.. süzme yoğurdu istediğimiz mezelerde yada ekmek üstü olarak kullanabiliriz.. kaba akan suyu da poğaça yada ekmek yapımında kullanabiliriz..

Yoğurt ve süzme yoğurt yapmak işte bu kadar kolay:))

Afiyet olsun..

Yazar

Yorum Yaz