Ev-Yapımı-Fettucini

İtalyan Mutafağı’nı çok seven ve neredeyse hergün makarna yese bıkmayacak biri olarak evde makarna yapma fikri bana harika geliyor.. Farklı farklı soslar, değişik değişik lezzetler.. Hamuru kendiniz yaptığınız zaman sadece soslarla farklılık yaratmakla kalmıyor farklı makarna hamurları ile çok değişik lezzetler yaratabiliyorsunuz.. Ben eve makarna makinesini yeni aldım.. Birkaç gündür uygun bir zaman bulup makarna yapma heyecanı vardı içimde.. Bu sabah erkenden hamurumu yoğurdum.. Ben tarifi paylaşmak için ilk önce klasik makarna hamuru yaptım.. Ama ilerleyen günlerde farklı denemelerimi de paylaşacağım.. Makarna makinesinde 3 ayrı kısım var.. Bunlardan biri hamuru inceltmenize yarıyor.. Bu hamuru incelttikten sonra isterseniz diğer kısımları kullanmayarak farklı makarnalar da deneyebilirsiniz.. Lazanya, tortellini, ravioli, cannelloni yada mantı yapmak sizin elinizde.. Yakın zamanda içi dolgulu makarnalardan da yapacağım.. Ama makineyi kullanacaksanız, fettucini yada linguine yapabilir yada kısa parçalar halinde kesip erişte yapabilirsiniz.. Evde makarna makinesi yoksa yapamazmıyım diye düşünüyorsanız, tabiki de yapabilirsiniz.. Aynı hamuru merdane ile iyice inceltmeniz sonra kesmeniz gerekiyor.. Makarna hamurları sert olduğu için yoğurması da açması da zor oluyor.. Bu yüzden açmakta biraz zorlanabilirsiniz.. Makarna makinesi bu yönden çok büyük kolaylık sağlıyor.. Birkaç sefer denedikten sonra iyice alışıyorsunuz ve kısa sürede harika makarnalar yapabiliyorsunuz.. Taze makarnaya alışınca vazgeçemeyeceksiniz:))

Malzemeler;

2-3 kişilik

200 gr un

2 yumurta

1 tutam tuz

Yapılışı;

Unu geniş bir kabın içine alın, tuzu da ekleyip karıştırın.. Ortasını açıp yumurtaları kırın.. Önce yumurtaları elinizle biraz karıştırdıktan sonra yavaş yavaş un ile karıştırın.. Hamuru iyice yoğurun.. Yumurtanın büyüklüğüne göre farklılık gösterebilir.. Aşırı sert olursa çok az zeytinyağı yada yumuşak olursa biraz daha un ekleyebilirsiniz.. En önemli nokta hamurumuzun kulak memesi kıvamından daha da sert olması gerekiyor.. Sadece ele yapışmayan bir hamur yapmak makarna için yeterli değil.. Sert bir hamur elde edince yoğurmaya devam edin.. Pürüzsüz bir yüzeye sahip olana kadar yoğurmaya devam edin.. Hamur kıvama gelince yuvarlak bir top haline getirip streçe sarın ve dinlenmeye bırakın..

Ev-Yapımı-Fettucini

Eğer bu ölçüler kadar yaptıysanız, hamuru ikiye bölün.. Bir parçayı elinizle biraz açın.. Makinenin hamur inceltme kısmını 7 numaraya getirin ve hamurunuzu makineden geçirin..

Ev-Yapımı-Makarna

Bu işlemi makinenin numara kısmı bitene kadar yani 7 kere devam edin.. Ama hamurumuzu her inceltme işleminden sonra ikiye kıvırıp öyle makineden geçirin.. Birinci kısımdan da geçtikten sonra ince ve uzun bir hamurumuz olacak.. Bunu uzunluğuna göre 3 veya 4 eşit parçaya kesin.. (Farklı bir makarna çeşidi yapacaksanız, istediğiniz makarnaya göre hamuru kesin..) Tezgahı unlayın.. Her bir parçayı kesmek istediğiniz makarnanın kısımından geçirin.. Kesilen parçaları tezgaha alıp unlayın..

Ev-Yapımı-Makarna

Bu hamur bittikten sonra 2. parçayı da aynı şekilde inceltin ve kesin.. Bütün hamurlar kesilince, una bulanmış makarnaları tezgahta bir süre bekletin..

Pişirmek için;

Tencereye bol su koyun ve kaynayınca içine 1 tatlı kaşığı tuz atın.. Makarnaları tencereye ekleyin.. Doldurulmuş makarnalara yada kuru makarnalara göre daha kısa sürede pişecektir taze makarnalar.. Bu yüzden dikkat edin.. Pişirirken karıştırın ve hafif diri kıvamdayken ocaktan alın.. Çünkü makarnanın hafif diri yani aldente kıvamında olması hem sindirimi kolaylaştırır hem de sosa daha güzel karışmasını sağlar.. Ocaktan alınan makarnaları süzün.. İstenilen sosla karıştırarak servis edin.. Farklı sos çeşitleri için tıklayınız..

Afiyet olsun..

Yazar

Yorum Yaz